AKDENİZ

Akdeniz Bölgesi, Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Anadolu’nun güneyinde Akdeniz kıyısı boyunca uzanır. Genişliği 120-180 km arasında değişir. Batı ve kuzey batısında Ege Bölgesi, kuzeyinde İç Anadolu Bölgesi, doğusunda Güneydoğu Anadolu Bölgesi, güneyinde ise Akdeniz bulunur. Güneydoğudan Suriye ile komşudur. Türkiye’nin başka bölgelerinde olduğu gibi Akdeniz Bölgesi’nde de bölge sınırları ile yönetim birimleri olan illerin sınırları tümüyle çakışmaz.
İklim
Akdeniz bölgesi güneyden ve batidan dogu akdenizden gelen sicak havanin, kuzeyden gelen karasal iklimle bulusmasi sonucu dogu akdeniz rüzgarlarinin etkin olmasiyla yazlar sıcak ve kurak geçmektedir. İç kesimlere doğru kuru, yer yer ılık karasal iklim görülür. Kışlar ise ılık ve yağışlıdır.
Toroslar, kışın kuzeyden gelen soğuk hava kütlelerinin kıyıya inmesini önler. Yağış maksimumu kış mevsimine rastlar. Bölgedeki yaz kuraklığı ise, dinamik yüksek basınç alanlarının etkili olması, bölgenin alçalıcı hava hareketlerinin etkisine girmesinin sonucudur.
Yıllık ortalama sıcaklıklar kıyı kesiminde 18°C'm üstündedir; bu sıcaklık, iç kısımlara doğru yükseltinin artmasıyla biraz düşer.
En çok yağışı kıyılar alır ve yıllık ortalama yağış tutan kıyı kesiminde yer yer 1m'yi aşar.
En soğuk ay genellikle ocaktır. Sıcaklık 0°C'm altına ender olarak düşer.
Kış aylarının sıcaklık ortalaması: 8-10°C
Yaz aylarının sıcaklık ortalaması: 30"C
Yaz aylarının en yüksek sıcaklığı yer yer 40°C üstüne çıkar.

Kaynak:tr.wikipedia.org, cografya.gen.tr

TÜRKİYEDE YILLIK ORTALAMA SICAKLIM DAĞILIMI


Kaynak:cografya.org

TÜRKİYEDE YAZ AYLARI ORTALAMA SICAKLIM DAĞILIMI


Kaynak:cografya.org